środa, 4 lipca 2012

Jatuspata – wioska na „końcu” świata



Stąd tylko 6 godzin pieszej wędrówki 
 i już... Jatuspata
Mała wioseczka licząca ok 250 mieszkańców - na próżno jej szukać ma mapie. Położona powyżej rzeki Mantaron na wysokości 2700 m. n.p.m. należaca do Distritu Surcubamba. 
Bez prądu, mająca jedynie ścieżki, którymi można tu dotrzeć z trzech stron od Surcubamby, od San Lorenzo i od Salcabamby, oczywiście tylko pieszo, bądź na mule (od sześciu do dziewięciu godzin wędrówki) - oddalona od cywilizacji przez całe pokolenia żyła swoim rytmem rolniczego życia aż do tego roku. „Wielki Świat” dostrzegł to urokliwe miejsce i się zaczęło. Co takiego? Negocjacje.

Trwające już prace generują tony pyłu
unoszące się w całej dolinie
Otóż władze Kraju zauważając doskonałe uwarunkowania terenu postanowiły w tym miejscu ulokować wielką elektrownię wodną. W tym celu podjęto rozmowy z władzami wioski, by wykupić od nich cały teren potrzebny do planowanej inwestycji. Osiągnięto porozumienie i cały teren przy rzece od wieków typowo rolniczy z dnia na dzień zamienił się w ogromny plac budowy. 
Planowana elektrownia ma być największą tego typu elektrownią w kraju – realizacja inwestycji ma potrwać  kilka lat - prawdopodobnie sześć lat, jeśli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem i bez niespodzianek. Co to oznacza dla wioski? Wielkie pieniądze. Każdy mieszkaniec, który miał swoje fundo przy rzece, otrzymał za nie spore pieniądze.

Po takim zastrzyku finansowym dla mieszkańców stało się to, co stać się musiało – za otrzymane pieniądze ludzie pokupowali sobie działki, bądź domki najczęściej w mieście Hancayo i młodzi zwyczajnie opuszczają swoją ojcowiznę, szukając lepszego życia.
W wiosce pozostają nieliczni, przeważnie starsi mieszkańcy i ci, którzy pozostają tu dla doglądania nielicznych już poletek uprawnych. Obecnie w Jatuspacie mieszka ok 90 osób i wielce prawdopodobne, że liczba ta jeszcze się zmniejszy.

Tak oto „wielki świat”, zdaje się, że zamknie ostatnią kartkę historii Jatuspaty. Wioska jeszcze istnieje, ale czy przetrwa? – zapewne pokażą to najbliższe lata. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Papieska Intencja Misyjna

Sierpień

Aby Kościoły partykularne kontynentu afrykańskiego, wierne przesłaniu ewangelicznemu, przyczyniały się do budowania pokoju i sprawiedliwości.