niedziela, 22 stycznia 2012

Fiesta w Pampas


Muszę zacząć od tego, że nie jest to jedyna fiesta, jaką się tu obchodzi. Najważniejsza jest jednak fiesta ku czci patronki Pampas - La Virgen Purisima. Główne obchody przypadają na 20 dzień stycznia, ale sama fiesta trwa znacznie dłużej. 

Wszystko rozpoczyna się od nowenny ku czci Patronki (od 10 stycznia). Ważnym miejscem w kościele staje się specjalnie przygotowany postument-ołtarz w którym umieszczona jest figura Matki Bożej (La Virgen Purisima). Ów postument  każdego dnia jest na nowo dekorowany a sama figura Maryi jest strojona w nowe szaty. Każdego dnia odmawiany jest Różaniec a po nim Msza Święta - zawsze wieczorem. Po każdej takiej mszy, przed kościołem ma miejsce mały poczęstunek dla wszystkich, serwuje się napitek ponchecito i galletas (ciasteczka). Jest to dobra okazja do spotkania i rozmowy z rodziną i znajomymi, z którymi na co dzień nie ma kontaktu. Nieodzowna jest też „banda„ (grupa muzykantów – najczęściej same saksofony, choć są też pewne wariacje w tym temacie) lub orkiestra, bądź jedna i druga. Muzyce i tańcom towarzyszy huk wystrzeliwanych raz po raz petard i fajerwerków. Zabawa, często i gęsto zakrapiana piwem lub cañą (bimber z trzciny cukrowej) trwa do bardzo późnej nocy a nawet do białego ranka i tak przez dziewięć kolejnych dni. W dziesiątym dniu ma miejsce Vispera – wigilia głównego dnia obchodów fiesty – zasadniczo nie różni się od pozostałych dni, z tym że jest jeszcze głośniej i „zabawniej”. 

No i dzień główny fiesty. Uroczystości jak zawsze rozpoczynają się od Mszy Świętej w nieco „bogatszej” oprawie liturgicznej. Msza rozpoczyna się o godz. 10 rano a po niej ma miejsce uroczysta procesja z figurą Matki Bożej ulicami miasteczka. 
Ważne miejsce w czasie tych obchodów zajmuje para „Mayordomów” -  organizatorzy fiesty, można powiedzieć w głównej mierze jej sponsorzy. Procesji towarzyszy oczywiście muzyka orkiestr i „band” oraz „śpiewaków”, obecni są też „przebierańcy-tancerze”. Jak łatwo się domyśleć, w czasie procesji wystrzeliwane są liczne petardy i fajerwerki. Procesja trwa ok 3 godzin, gdyż na każdym skrzyżowaniu ulic cały pochód zatrzymuje się na chwilę modlitwy w określonych intencjach (poza tym jest to okazja do odpoczynku dla ludzi niosących cały postument z figurą Matki Bożej, który jest naprawdę okazały i waży ok 400 kg). Po powrocie procesji, przed kościołem jest uroczyste błogosławieństwo no i zaczyna się zabawa – trudno mi ją opisać, więc pozostawiam miejsce dla Waszej wyobraźni. 

Myli się jednak ten, który myśli, że na tym się fiesta kończy. Nie, tego dnia fiesta się nie kończy – byłoby to nie w duchu tutejszej społeczności, która przecież żyje od fiesty do fiesty, dlatego fiesta ma swoją kontynuację przez kolejne dwa dni. Ma jednak już nieco skromniejszy charakter – tzn. jest mniej głośno, wszystko inne bez zmian. Kolejnego dnia po głównym dniu fiesty również jest uroczysta msza dziękczynna i po niej procesja (podobnie jak dnia poprzedniego) zakończona błogosławieństwem i „tańcem Matki Bożej” – otóż ludzie niosący cały postument z figurą wykonują swój tradycyjny „taniec z Patronką” – wygląda to imponująco. Procesji towarzyszy już także nowa para „Mayordomów” – przez cały rok, będzie czynić starania o nową fiestę w kolejnym roku. Drugi dzień po głównej fieście jest właśnie dniem wdzięczności i prośby o błogosławieństwo dla nowej pary „Mayordomów”. 
Przygotowanie do procesji
i rozdawanie  okolicznościowych  pamiątek


Tegoroczne świętowanie miało jeszcze jeden radosny akcent, mogliśmy celebrować wszystkie msze w naszym parafialnym kościele, który już prawie, prawie jest po generalnym remoncie.



Tak oto fiesta ku czci Patronki Pampas, La Virgen Purisima 2012 szczęśliwie dobiegła końca – będzie można spokojnie się wyspać – bez atrakcji muzyczno-wystrzałowo-okrzykowych, do kolejnej fiesty J

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Papieska Intencja Misyjna

Sierpień

Aby Kościoły partykularne kontynentu afrykańskiego, wierne przesłaniu ewangelicznemu, przyczyniały się do budowania pokoju i sprawiedliwości.